Zioła na nerki, które warto wybrać i stosować

Nerki są parzystymi organami w naszym organizmie, które pełnią, oprócz produkcji moczu, także inne ważne funkcje. Biorą udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, produkują hormon (erytropoetynę), który pobudza produkcję czerwonych krwinek, zachodzi w nich synteza aktywnej postaci witaminy D3, a także mają wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową oraz regulują procesy wodno-elektrolitowe w organizmie. Nerki dzięki produkcji moczu usuwają szkodliwe produkty przemiany materii, mają pozytywny wpływ na układ kostny (witamina D3) – z powodu tak ważnych ich funkcji w organizmie ważne jest, aby dbać o ich prawidłowe funkcjonowanie i dobrą kondycję – nie dopuszczać do chorób nerek, tj. kamica nerkowa, niewydolność nerek, a jeśli już takowe będą miały miejsce, zadbać o jak najszybsze wyleczenie. Z naturalnych metod bardzo dobre są zioła na nerki, których stosowanie ma pozytywny wpływ na te, ważne w naszym organizmie, narządy. Napary z ziół można przygotować samemu w zaciszu domowym, zaopatrując się w odpowiednie herbatki w sklepach zielarskich stacjonarnych i internetowych lub aptekach. Jakie zioła są najlepsze na schorzenia nerek i które z nich warto stosować?

Nerki

Jakie zioła na kamicę nerkową?

Kamica nerkowa to nic innego, jak kamienie na nerkach, które tworzą się w przypadku otyłości, białkowej diety, czy zbyt małej ilości spożywanych płynów. Jest to schorzenie, jak najbardziej wyleczalne poprzez usunięcie kamieni z nerek. Aby się ich pozbyć musi dojść do ich rozpuszczenia oraz wydalenia. W tym procesie mogą pomóc niektóre zioła, które powinny działać antybakteryjnie, przeciwzapalnie, moczopędnie, rozkurczająco oraz pomagać w wydalaniu szczawianów, które gromadzą się w kamieniach. Tak więc do najlepszych ziół na kamicę nerkową, z których można przygotować napary i herbatki, należy: nawłoć, rumianek, korzeń lukrecji, rozmaryn, babka lancetowata, mącznica, podbiał oraz glistnik. Ich moczopędne i rozkurczowe działanie powoduje zmniejszenie dolegliwości i bólu, który przy kamicy nerkowej jest bardzo częsty i dokuczliwym.

 

Zioła moczopędne, które oczyszczają nerki

Oczyszczanie nerek odbywa się poprzez częste oddawanie moczu. Dzięki temu także usuwane są z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz nadmiar wody, który się w nim gromadzi. W tym procesie mogą pomóc zioła działające moczopędnie. Należą do nich pokrzywa, skrzyp polny, mniszek lekarski, nawłoć, pietruszka, czarny bez, korzeń cykorii, czystek oraz borówka brusznica, żurawina i lubczyk. Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, iż nie wypłukują przy okazji cennych elektrolitów. Nie oznacza to oczywiście, że można je stosować bez ograniczeń. Jak we wszystkim i tutaj umiar jest bardzo ważny.

nawloc

Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea L.)

Jakie zioła na niewydolność nerek?

Niewydolność nerek to dość poważne schorzenie. Na jej rozwój mają wpływ częste stany zapalne układu moczowego. W zależności od jego rodzaju może być procesem odwracalnym, bądź nie. Odwracalna jest ostra niewydolność nerek, natomiast nieodwracalna przewlekła niewydolność nerek, której nie można zatrzymać i jest procesem postępującym. Dlatego, że nerki biorą istotny udział w oczyszczaniu krwi, zaburzenie ich funkcji powoduje niewystarczające usuwanie toksyn, złych produktów przemiany materii oraz nawodnienia organizmu. Niewydolność nerek może prowadzić do bardzo poważnych schorzeń, m.in. do nadciśnienia tętniczego, zaburzeń widzenia, otyłości, obrzęku płuc. W końcowym efekcie konieczne będą dializy, a także przeszczep nerki. Aby do tego nie dopuścić należy podjąć odpowiednie kroki i nie bagatelizować objawów – wymiotów, biegunek, krwotoków z układu pokarmowego. Niewydolność nerek powinna być oczywiście leczona głównie farmakologicznie, ale naturalne domowe sposoby mogą znacznie to leczenie wspomagać. Przykładem mogą być różnorodne zioła, z których należy wymienić: liść brzozy, czerwoną koniczynę oraz borówkę brusznicę, oczyszczające nerki. Ponadto warto także stosować zioła moczopędne, czyli skrzyp polny lub pokrzywę. Odtruwająco będzie działało ziele krwawnika.

Stany zapalne w nerkach

Zapalenie pęcherza moczowego należy do najczęstszych chorób dróg moczowych. Zapalenie szybko zdiagnozowane można z powodzeniem wyleczyć metodami naturalnymi. W kuracji możemy zastosować nasiadówki ziołowe na przykład w naparze z ziela szałwii lekarskiej. Najbardziej znanym sposobem leczenia wcześnie wykrytych zapaleń dróg moczowych jest picie soku z żurawiny, spożywanie owoców żurawiny czy też przyjmowanie suplementów zawierających ekstrakt z owoców żurawiny. Na uwagę zasługuje również mało znany Gorzknik Kanadyjski w połączeniu z Jeżówką Pospolitą. Jeżówka działa jako immunostymulator natomiast Gorzknik zawiera berberynę, która będzie pomocna w zakażeniu nerek i dróg moczowych. Bardzo znanym zielem które możemy samodzielnie zebrać jest ziele nawłoci pospolitej lub kanadyjskiej,. Na uwagę zasługują też liść brzozy, ziele pokrzywy. Z tych ziół możemy przygotować mieszankę w równych proporcjach i pić ją 3 razy dziennie naparzając jedną łyżkę na 300 ml wrzątku. Parzymy pod przykryciem przez 10 minut. Wierzbownica drobnokwiatowa to bardzo znane zioło które potrafi istotnie wpływać na ograniczanie przerostu gruczołu prostaty a jednocześnie ograniczać ewentualne stany zapalne w obrębie układu moczowego. Warto po nią sięgnąć. Inną rośliną o działaniu bardzo podobnym do wierzbownicy jest wierzbówka kiprzyca. W formie fermentowanej smakuje jak bardzo dobrej jakości herbata czarna a jednocześnie podobnie jak wierzbownica wpływa korzystnie na męski układ moczowy i gruczoł prostaty. Bywa ona nazywana Iwan Czaj. Wszystkie z tych ziół można spotkać w ofercie firmy Natura Wita jednego z większych polskich producentów ziół.

Stosowanie i dawkowanie ziół na nerki

Najlepsze efekty osiąga się przy regularnym stosowaniu, czyli piciu naparów ziołowych, gdyż niektóre choroby nerek mają tendencję do nawracania. Jeśli już mamy problemy z nerkami powinnyśmy zaopatrzyć się w zioła, które na stałe mogą zagościć w naszej kuchni. Dostaniemy je w aptece lub zielarskim sklepie, gdzie pakowane są w torebkach w formie suszu lub nawet jako herbatki ekspresowe. Zaleca się picie takich naparów 2-3 razy dziennie – 1 łyżeczka na szklankę wody. Alternatywą dla suszonych ziół są tabletki ziołowe zawierające ekstrakty lub wyciągi z ziół, jednak tutaj należy uważać z dawkowaniem, gdyż są to formy skoncentrowane i spożywając ich zbyt wiele można sobie zaszkodzić, a nie pomóc: zwykle powinno się je przyjmować w ilości 1-2 tabletki 3 razy dziennie, i trzymać się zaleceń producenta suplementu. Mylne jest przekonanie, że ziołowe preparaty nie szkodzą i można je spożywać w dowolnej ilości. Pamiętajmy, że i tutaj mogą wystąpić skutki uboczne, które zamiast leczyć schorzenia nerek, będą jeszcze je wzmagać.

Każdemu życzę braku jakichkolwiek problemów z nerkami bo to ważny i kluczowy narząd dla zdrowia całego organizmu

Agnieszka Wielopolska

Zioła na nerki, które warto wybrać i stosować
3.9 (77.14%) 7 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *