Zielona herbata – właściwości i działanie.

Czarna, czerwona, biała, zielona… Gatunków i rodzajów herbat jest wiele, a wszystko zależy od przebiegu procesu fermentacji liści. Każda z nich cechuje się innym aromatem, smakiem i walorami zdrowotnymi. W kontekście dobroczynnego wpływu na organizm człowieka bardzo często mówi się o herbacie zielonej. Odchudza, zapobiega nowotworom, pobudza co najmniej tak dobrze, jak kawa… Choć zielona herbata znana jest już od tysięcy lat, to właśnie teraz przeżywa lata swojej świetności na całym świecie. Jakimi dokładnie właściwościami się odznacza? I czy pomimo całego swojego dobrodziejstwa nadaje się do picia bez ograniczeń?

tea-cup-1872026_960_720Różnorodne herbaty zwykle powstają z tego samego gatunku rośliny – Camellia sinensis, czyli herbaty chińskiej. Aby otrzymać herbatę zieloną, jej liście poddaje się działaniu pary wodnej. Jest to proces o wiele delikatniejszy niż np. całkowitej fermentacji, jaką przechodzą liście, by stać się herbatą czarną.

W herbacie zielonej jest więcej katechin i aminokwasów (przede wszystkim teaniny) niż w herbatach czarnej oraz czerwonej, mniej jest natomiast związków powstających w procesie fermentacji, które odpowiadają za nasyconą barwę. Podgrzanie liści parą wodną dezaktywuje obecne w nich enzymy utleniające katechiny. A katechiny to bardzo cenne związki zaliczające się do flawonoidów. Katechiny stanowią 80-90 procent wszystkich flawonoidów obecnych w zielonej herbacie. Jedną z bardziej znaczących katechin zawartych w zielonej herbacie jest epigalokatechina (EGCG), która jest nawet 20 razy silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina C! Pijąc zieloną herbatę, dostarczamy sobie ważnych antyoksydantów, które wymiatają rozprzestrzeniające się w naszym ciele wolne rodniki. Podobne działanie mają także inne składniki zielonej herbaty: witaminy E, K iB oraz jony potasu, fluoru i glinu.

Ponadto zielona herbata jest może być z powodzeniem wykorzystywana w diecie antycellulitowej.

green-tea-plantation-497792_960_720Różnorodne badania wykazują, że zielona herbata wykazuje działanie przeciwcukrzycowe i przeciwzapalne. Przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi. Dba o stan naszego krwioobiegu, bo zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych. Ponadto obniża lepkość płytek krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania skrzepów i zatorów prowadzących do zawału.

Zielona herbata jest też znanym naturalnym środkiem wspomagającym odchudzanie. Dlaczego? Bo zawiera m.in. witaminy z grupy B i kofeinę, które przyspieszają procesy przemiany materii oraz hamują nadmierny apetyt. Zielona herbata poprawia aktywność enzymów biorących udział w trawieniu pokarmów i pobudza termogenezę.

Warto też dodać, że teina zawarta w zielonej herbacie świetnie stymuluje umysł. Liście zaparzane krótko (do 3 minut) mają zdecydowanie pobudzające właściwości. Gdy wydłużamy czas parzenia, napar zabiera właściwości uspokajających. Kto regularnie pija zieloną herbatę, ten z mniejszym prawdopodobieństwem zachoruje na depresję, a w przyszłości – demencję starczą.

Ze względu na fakt, że zielona herbata zawiera wiele antyoksydantów, wyciąg z niej doskonale sprawdza się w naturalnych kosmetykach. Zwłaszcza w kremach do twarzy, które opóźniają procesy starzenia się i powstawanie zmarszczek. Jako że zielona herbata działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, świetnie sprawdza się w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej.

Z zieloną herbatą nie należy jednak przesadzać. Oprócz pozytywnego, ma bowiem też negatywne działanie. Zawarte w niej polifenole mogą bowiem zmniejszać wchłanianie żelaza z pożywienia, co naraża nas na anemię. Taniny podrażniają natomiast żołądek, więc trzeba uważać z piciem zielonej herbaty na czczo. Ostrożne powinny być też kobiety w ciąży oraz osoby narażone na osteoporozę (zielona herbata wypłukuje wapń). Grunt to zachować umiar – dwie filiżanki naparu dziennie na pewno nikomu nie zaszkodzą.

W moim sklepie znajdziecie oczywiście wiele gatunków herbat, a tym także oryginalną, prasowaną zieloną herbatę (na zdj.). Dla tych, którzy gustują w bardziej owocowych smakach, firma Natur-Vit przygotowała szeroką gamę zielonych herbat z dodatkami – na przykład suszonych owoców. Zobaczcie tutaj.

A jaki jest Wasz ulubiony sposób na zieloną herbatę?
Z pozdrowieniami – Agnieszka W.

Zielona herbata – właściwości i działanie.
3.7 (73.33%) 3 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *