Herbata Lapacho – właściwości i działanie.

Drzewo lapacho Tabebuia impetiginosa (iperoxo,pau d’arco)

Wywodzi się z Ameryki Środkowej i Południowej. W przeciwieństwie do dobrze znanych nam herbat czarnej czy zielonej, wcale nie jest ususzonymi liśćmi, ale… suszem pozyskiwanym z wewnętrznej warstwy kory drzewa lapacho. W ostatnim czasie robi się o niej coraz głośniej także w Polsce, jednak poziomem popularności wciąż daleko jej choćby do oleju kokosowego albo ksylitolu. Mam nadzieję, że tym artykułem przyczynię się choć trochę do rozpropagowania wiedzy o lapacho!lapacho

Herbata Inków, bo jak mówi się o lapacho, to napój wykorzystywany w medycynie tradycyjnej na bardzo zróżnicowane dolegliwości. Ludność Ameryki Południowej stosowała go jako panaceum przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, immunostymulujące, obniżające poziom glukozy. Zbija gorączkę, zwalcza biegunkę, pomaga leczyć anemię, w formie płukanki przynosi ulgę gardłu. Indianie z Peru leczą za pomocą lapacho cukrzycę, ponadto znane są jej zastosowania w leczeniu dolegliwości stanów zapalnych śluzówki żołądka, choroby Parkinsona. Mało? Miłośnicy herbaty Inków stosują ją także wspomagająco na trawienie, w celu oczyszczania organizmu z toksyn, w prewencji chorób układu krążenia i nadciśnienia tętniczego. Badania współczesnych naukowców potwierdzają, że napar z kory drzewa lapacho faktycznie wykazuje niektóre z tradycyjnie przypisywanych mu właściwości.

Czas na konkrety. Co kryje w sobie lapacho?

Składniki aktywne to głównie lapachol od 2% do 7%, ksyloidyna, glikozydy irydoidowe, lignanowe, izokumarynowe, alkaloidy, garbniki . Jest bogactwem soli mineralnych( żelazo, stront, srebro, złoto, bor, kobalt, miedź, molibden, mangan, krzem, chrom, fosfor, magnez). Zawiera też witaminy oraz koenzym Q10. Wśród substancji to głównie lapachol wykazuje działanie terapeutyczne . Należy jednak pamiętać, że lapacho nie zawsze, nie w każdych ilościach i nie dla każdego jest bezpieczna.

Lapachol w wysokim stężeniu wykazuje działanie obniżające krzepliwość krwi. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, napar z lapacho na pewno nie jest dla ciebie. Podobnie rzecz ma się w przypadku hemofilii oraz w ciąży – lepiej nie ryzykować poronieniem. A skoro mowa o ciąży, to dzieci i matki karmiące piersią też nie powinny pić lapacho. Każdy z nas w mniejszym bądź większym stopniu na coś choruje, miewa różne dolegliwości. Dlatego najbezpieczniej jest zapytać swojego lekarza o chęci wprowadzenia lapacho do diety. Specjalista na pewno ci doradzi, czy możesz to bezpiecznie zrobić!

lapacho2

Jak przygotowujemy herbatę z kory iperoxo

Odmierzamy jedną łyżeczkę suszu. Wsypujemy do garnuszka i zalewamy szklanką zimnej wody. Podgrzewamy mieszankę aż do momentu wrzenia i od tego czasu gotujemy od 5 do 10 minut. Po zdjęciu z ognia należy odczekać 15 minut. Pijemy 2-3 razy dziennie. Samodzielnie możemy przygotować nalewkę lub wyciąg na winie .Gotowe do kupienia są także preparaty w kapsułkach lub płynne.

Gdzie kupić lapacho?

Ponieważ nie jest to jeszcze bardzo popularny w Polsce produkt, nie każdy sklep zielarski ma go w ofercie. W mojanatura.pl do kupienia jest tutaj.

Dajcie znać, czy próbowaliście kiedyś lapacho. A może stosujecie ją regularnie i zauważacie pozytywne efekty. Czekam!
Pozdrawiam Agnieszka W.

Herbata Lapacho – właściwości i działanie.
4 (80%) 3 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *