Sól kłodawska czy himalajska?

Sól himalajska różowa pochodzi ze wschodniego pasma Karakorum w Himalajach. W przeciwieństwie do soli kuchennej nie jest przetwarzana i czyszczona chemicznie, dlatego według wielu źródeł stanowi najzdrowszą sól na naszej planecie. Ten rodzaj soli jest w pełni czysty, bowiem powstawał i krystalizował się kilkadziesiąt milionów lat temu, gdy powietrze nie było skażone tak jak dziś. Ta najcenniejsza sól krystaliczna wydobywana metodą płukania i suszenia zawiera 84 minerały, które posiadają niezwykle cenne właściwości.

sól3
Ale czy aby na pewno jest ona lepsza od na przykład występującej rodzimie Soli kamiennej Kłodawskiej czy Wielickiej? Bo te drugie to także sole pochodzące z prehistorycznego morza Cechsztyńskiego. Ich wyparowanie około 250 mln lat temu dało pokłady soli zalegające zazwyczaj bardzo głęboko. Niektóre z tych pokładów w wyniku wypiętrzeń znalazły się na głębokościach umożliwiających ich wydobycie. Tak jest właśnie w przypadku soli Kłodawskiej, Bocheńskiej czy soli Wielickiej.

Dlaczego sole z czasów prehistorycznych takie jak sól Himalajska czy sól Kłodawska możemy uznać za lepsze na przykład od soli morskiej o której też się dużo mówi?

To proste. W czasach prehistorycznych w których powstawały pokłady soli z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć że ilość zanieczyszczeń występujących w złożach wód była zdecydowanie mniejsza niż w morzach z których pochodzi aktualnie tworzona sól morska.

sól1
A czy kolor różowy soli oznacza że jest ona bogatsza w składniki od soli białej czy też szarawej?

Na pewno w soli różowej jest więcej żelaza i to z jego obecności wynika taki właśnie kolor. Ale jeżeli chodzi o pozostałe minerały to poza miedzią która może dawać zielonkawo turkusową barwę pozostałe minerały nie zmieniają istotnie barwy.

Tak więc podejmując się oceny wartości soli należałoby ją poddać szczegółowej analizie pierwiastkowej, a i tak z pewnością sól pochodząca z jednej kopalni w zależności od głębokości i fragmentu złoża będzie mogła się między sobą istotnie różnić.

W Kłodawie występują podobnie jak w pakistańskiej soli Himalajskiej fragmenty złoża bogatsze na przykład w żelazo i sól pochodząca z tych fragmentów ma piękny różowy kolor.

Sól himalajska różowa znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce. Stosowanie tego gatunku soli korzystnie wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i urodę. Można jej używać profilaktycznie oraz leczniczo. Minerały, które zawiera, m.in.: wodór, fosfor, siarka, wapno, węgiel, miedź, tytan, aluminium, zapewniają sprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Warto zastąpić tradycyjną sól kuchenną solą himalajską, albo naszą krajową solą Kłodawską, bowiem nie tylko świetnie podkreśla smak potraw, lecz przede wszystkim nie ma nic wspólnego ze szkodliwym chlorkiem sodu.
sól2

Sól każda naturalna kamienna czy to Himalajska czy też Kłodawska może być z powodzeniem stosowana jako składnik solanek przy zabiegach i kuracjach medycznych. Znajduje zastosowanie podczas leczenia podrażnień skóry, problemów ze stawami a także regeneracji i poprawy jędrności skóry. Znalazła zastosowanie w kąpielach kosmetycznych, regeneracyjnych oraz odtruwających. Sól Kamienna bogata w minerały i mikropierwiastki może również okazać się pomocna podczas kataru, trądziku, infekcji uszu czy bólu gardła. Płukanie ust doskonale odkaża jamę ustną niwelując brzydki zapach.

Należy z rozsądkiem podchodzić do samego spożywania soli, bo bez względu czy jest to sól kamienna wartościowa czy też sól spożywcza zawsze jej zbyt duże spożycie może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodnej i elektrolsol-klodawska-niejodowana-1100g-kopalnia-soli-klodawaitowej a w szczególności do podniesienia ciśnienia krwi. Tak więc nie można traktować soli Himalajskiej jako panaceum na zdrowie i nie spożywać więcej jak 5-7 gram dziennie.

W moim sklepie znajdziecie zarówno Sól Himalajską jak i Sól Kłodawską niejodowaną w cenach odpowiednio 5,50 i 1,99 za kg.

A Wy? Której soli używacie? I czy już odstawiliście chemiczną sól spożywczą jodowaną na rzecz soli Himalajskiej lub Kłodawskiej?

Pozdrawiam,

Agnieszka W.

Źródło: http://sklepy-zielarskie.pl/

Sól kłodawska czy himalajska?
3.7 (73.95%) 43 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *