Jak złagodzić objawy alergii wziewnych?

Wiosna to okres alergii wziewnych. Problemy osób uczulonych rozpoczęły się już w marcu i mimo, że mamy już końcówkę maja, wcale nie maleją. Właśnie teraz kwitnienie rozpoczynają trawy, babka, wciąż jeszcze pyli dąb. W jaki sposób możemy naturalnie chronić się przed skutkami alergii? Moją propozycją jest terapia antyhistaminowa bez użycia konwencjonalnych lekarstw, ale z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Najczęstszym alergenem wywołującym katar sienny oraz atopową astmę oskrzelową są trawy. Właśnie wraz z przełomem maja i czerwca stężenie ich pyłków w powietrzu osiąga najwyższe wartości. Na wysokim poziomie będzie się utrzymywało prawie do połowy lipca. W maju pylenie rozpoczęła też babka. Największe stężenie pyłków przypadnie wprawdzie dopiero za miesiąc (przełom czerwca i lipca), ale dolegliwości takie jak katar i zapalenie spojówek może pojawić się już wcześniej.

flower-2222218_960_720
Czy alergik musi cierpieć i cierpliwie czekać, aż minie okres kwitnienia uczulających go roślin? Nie, a nawet nie powinien. Reakcje obronne organizmu na alergeny są nie tylko zwyczajnie męczące, ale i niekorzystne dla organizmu. Weźmy choćby reakcje skórne. Swędząca skóra pod wpływem drapania staje się szorstka, twarda, zaczyna pękać. Niewłaściwe obchodzenie się z wysypką może sprawiać, że pozostaną po niej blizny. Czasem reakcje alergiczne organizmu są na tyle silne, że dochodzi do znacznego podwyższenia temperatury ciała, nawet do 39 st. C.

Aroma Spa Aromatherapy Essential Oil Flower Rose

Na szczęście medycyna naturalna zna sposób na naturalne „leki antyhistaminowe” łagodzące objawy alergii wziewnych. Są to odpowiednie mieszanki olejków eterycznych, np. mikstura z olejku cytrynowego, miętowego i lawendowego. Można ją stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, do picia. Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników oraz że użyte olejki są najwyższej jakości i posiadają atesty do używania wewnętrznego. Wystarczy zmieszać ze sobą po trzy krople każdego z olejków i wlać je do kieliszka np. z sokiem z pomarańczy. Miksturą należy przepłukać usta, a następnie ją połknąć. Dzieciom wystarczy po jednej kropli każdego olejku wraz z łyżką naturalnego miodu.

lemon-906141_960_720

Jeśli chodzi o użytek zewnętrzny, przygotowujemy mieszankę służącą do nacierania stóp. Olejki dodajemy do oleju spożywczego (słonecznikowego, kokosowego, oliwy z oliwek) i wcieramy w skórę rano i wieczorem. Olejki eteryczne przed użyciem należy jednak przetestować – próba skórna pozwoli określić, czy któryś z nich nie powoduje u nas podrażnień.

olejek-eteryczny-lawendowy-10ml-aromatikaCzy wiecie, jak wykonać próbę skórną?

Taką informację znajdziecie przy opisach olejków eterycznych na przykład na stronie MojaNatura.pl ale oczywiście Wam ją przytoczę:

Do próby skórnej przygotowujemy mieszankę testową. Łączymy łyżkę oleju roślinnego (oliwy z oliwek, oleju kokosowego) z jedną, dwiema kroplami olejku eterycznego. Niewielką ilość mieszanki nanosimy na wewnętrzną część zgięcia łokcia. Jeżeli w ciągu doby po zastosowaniu/nałożeniu mieszanki testowej nie wystąpi zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie skóry, możemy bezpiecznie stosować olejek. U osób o wrażliwszej skórze bezpośrednio po nałożeniu mieszanki testowej może pojawić się pieczenie lub mrowienie. Jeżeli minie po kilku minutach, podobnie zachowa się nasza skóra w przypadku późniejszego zastosowania.

Cierpicie na alergie wziewne? Próbowaliście radzić sobie z nimi za pomocą olejków eterycznych? Dajcie znać o swoich doświadczeniach!

Pozdrawiam, Agnieszka W.

Jak złagodzić objawy alergii wziewnych?
4.8 (95%) 4 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *