Pasta z fluorem czy bez?

Pasty do zębów zwykle opierają się na fluorku sodu. Od dziecka słuchaliśmy mądrych rad o cudownym wpływie fluoru na stan naszego uzębienia. Mówiły nam to szkolne dentystki, rodzice, powtarzały kolorowe reklamy w telewizji. Czy ktoś się wówczas zastanawiał, czy to na pewno prawda? Nie podważaliśmy tej prawdy, tak jak wielu innych, na przykład o tym że DDT do zwalczania stonki jest dobrym środkiem, a po latach okazało się że może odpowiadać za wiele schorzeń u ludzi, że tyje się przede wszystkim od tłuszczu, że owoce można jeść bez ograniczeń…

Takich sloganów jest wiele, ale niekoniecznie są one właściwe i prawdziwe.

Tymczasem wcale nie można powiedzieć, że fluor jest jednoznacznie zdrowy. Czy popularne pasty do zębów powinniśmy zatem zastąpić pastą bez fluoru?

tooth
Fluor ma naturę paradoksalną – w niewielkich ilościach wspiera siłę naszych zębów, w nadmiarze szkodzi całemu organizmowi. Ma działanie antybakteryjne, ale powiedzieć, że zapobiega próchnicy, to za dużo. Prawo określa ściśle, jakie ilości fluoru mogą być wykorzystywane w produktach do higieny jamy ustnej. Jeśli mamy kontakt ze zbyt dużymi dawkami fluoru, stajemy się podatni na rozwój choroby zwanej fluorozą. Powoduje ona… nadmierną kruchość szkliwa, a więc to, przed czym stosowanie past z fluorem miało nas chronić!

Fluor bardzo dobrze jest wchłaniany przez śluzówkę jamy ustnej oraz skórę.

Może się wydawać, że skoro producentów obowiązują przepisy prawa, pasty nie mogą przekraczać dopuszczalnych norm. Owszem, ale pasta to nie jedyny produkt, który zawiera fluor. Dodaje się go również do wody płynącej w wodociągach, znajduje się w rożnych produktach spożywczych (napoje gazowane, żywność puszkowana), niektórych lekach.

tooth2
Dlaczego więc nadal produkuje się pasty z fluorem? Bo naukowcy nadal się spierają, czy ten kontrowersyjny pierwiastek ma znaczenie dla profilaktyki przeciwko próchnicy. Nie wszyscy podzielają zdanie, że próchnica nie wiąże się z niedoborem fluoru. Z drugiej strony sceptycy nie dysponują wystarczającymi dowodami na pozytywne działanie fluoru w tym zakresie. Poza tym zrzucanie całej winy na niedobory fluoru jest bagatelizowaniem innych bardzo istotnych czynników wpływających na rozwój próchnicy – zwłaszcza niezdrowej diety pełnej cukru.

Według niektórych teorii nasze zęby przestają reagować na fluor już po 20. roku życia. Tym bardziej powinno nas to skłonić do odstawienia produktów z fluorem na rzecz tych bez niego. Aby każdego dnia skutecznie oczyszczać zęby, możemy sięgać po szereg innych, naturalnych i na pewno o wiele bezpieczniejszych środków. Właściwości antybakteryjne ma np. olej kokosowy, ścieranie osadu zapewni soda oczyszczona, odświeżenie oddechu – olejek miętowy, cytrynowy, eukaliptusowy. Pasta bez fluoru zawiera ponadto takie pozytywnie działające składniki, jak imbir (działanie antyseptyczne i przeciwzapalne), pieprz (antyseptyczny i odświeżający), cynamon (przeciwbólowy), ochra (przeciwgrzybicza i ściągająca). Po taką pastę powinny sięgać przede wszystkim dzieci, osoby z różnymi dysfunkcjami i niepełnosprawnościami (a więc osoby bardziej narażone na przypadkowe połknięcia pasty) oraz kobiety w ciąży.

Zrobienie własnej naturalnej pasty do zębów jest banalnie proste. Oto przykładowy przepis na pastę bazującą na oleju kokosowym:
pasta-do-zebow-bez-fluoru-z-ksylitolem-oraz-z-wyciagiem-z-oczaru-wirgilskiego-i-rozmarynu-eko-75ml-neobio

cocowel-olej-kokosowy-extra-virgin-500ml– 1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

– 1 łyżeczka ksylitolu (ma właściwości przeciwpróchnicze!),

– do 20 kropli olejku eterycznego wg. uznania, np. miętowego lub cytrynowego.

Wszystkie składniki wystarczy wymieszać ze sobą tak, by uzyskać gładką konsystencję. Pastę przechowujemy w słoiczku, ewentualnie w buteleczce z pompką – jak Wam wygodniej! ?

Koniecznie dajcie znać o wrażeniach z użycia takiej, innej przecież niż sklepowa, pasty do zębów.

Serdeczne pozdrowienia! Agnieszka W.

Pasta z fluorem czy bez?
4.7 (93.33%) 3 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

2 komentarze

  1. Olej kokosowy jest faktycznie bardzo dobry na zęby, ciekawa domowa pasta to również taka z dodatkiem węgla – polecam sprawdzić 😉

    Post a Reply
    • Ale jaki węgiel chyba taki aktywowany jak ten w tabletkach.

      Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *