Olejek z dzikiego oregano – najważniejsze właściwości zdrowotne

Olejek z dzikiego oregano – najważniejsze właściwości zdrowotne

Jak powszechnie wiadomo antybiotyki w formie leków to nic dobrego. Ale bywa, że niekiedy konieczne jest ich przyjmowanie w postaci chemicznej. Zabijają bakterie (także grzyby i pierwotniaki) w organizmie człowieka, które są przyczyną wielu poważnych infekcji bakteryjnych wywołujących choroby takie jak: angina, szkarlatyna, zapalenie opon mózgowych czy gruźlica. Aby się przed nimi ustrzec najlepsza jest oczywiście profilaktyka. Chemiczne antybiotyki w trakcie zabijania bakterii chorobotwórczych niestety zabijają także inne dobre bakterie, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Dlatego przyjmowanie antybiotyków osłabia organizm i burzy naturalną florę jelitową, która później musi się zregenerować. Dobrą więc wiadomością może być fakt, iż antybiotyki występują także naturalnie, np. w niektórych składnikach pokarmowych. Do takich produktów należy czosnek, cebula, imbir, chrzan, żurawina, miód a także dzikie oregano. Z tego ostatniego najlepszą formą jest olejek, który oprócz właściwości antybiotyku ma także wiele innych składników wpływających pozytywnie na zdrowie. Samo oregano doskonale harmonizuje z innymi ziołami które w swoim składzie zawierają podobne substancje czynne. Są to bazylia, cząber i rozmaryn. Można wykorzystywać je samodzielnie lub też łącząc ze sobą.

oregano-2119598_1920

Co to jest dziki olejek z oregano?

Ziele Lebiodki pospolitej (oregano) zawiera spore ilości olejku eterycznego dochodzące nawet do 2 %.
Oregano (z łac. Origanum vulgare) zwane lebiodką pospolitą jest popularną rośliną wykorzystywaną jako aromatyczna przyprawa w kuchni. Ma on także wielorakie właściwości zdrowotne przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz pozytywnie wpływające na obniżenie ciśnienia krwi. Olejek oregano natomiast to ekstrakt z liści dziko rosnącej rośliny, która zawiera dużo więcej składników zdrowotnych, niż te uprawiane w ogródkach. Dlatego właśnie tak rosnące oregano jest niezwykle cenne – szczególnie to, które występuje w klimacie górskim śródziemnomorskim. Nieprzypadkowo więc już w starożytnej Grecji ta roślina miała przydomek „łaskawość gór”, a nazwa z greckiego funkcjonuje do dzisiaj.
W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest jego piąte miejsce na liście skali ORAC, na której znajduje się 100 najsilniejszych antyoksydantów, czyli składników diety usuwających nadmiar niekorzystnych wolnych rodników, które mogą być przyczyną chorób cywilizacyjnych oraz procesu starzenia się. Wyciąg z oregano ma również wiele innych właściwości zdrowotnych.

Właściwości olejku z dzikiego oregano

Skład olejku z oregano jest zmienny i zależy od poszczególnych części surowca, terminu zbioru, procesu suszenia, odmiany czy kraju pochodzenia. Lebiodka występuje dziko w naszym kraju, ponadto jest z powodzeniem uprawiana.
Olejek z dzikiego oregano posiada dwa bardzo ważne składniki, dzięki którym możliwe jest wysoce efektywne zwalczanie nie tylko bakterii, ale także wirusów i grzybów. Jest to tymol oraz karwakrol. Ponadto dzikie oregano zwiera w swoim składzie także wapń, żelazo, magnez, cynk i potas oraz flawonoidy, które są odpowiedzialne na przyswajanie witamin. Witaminy również znajdziemy w olejku z oregano – jest to witamina C i K oraz witaminy z grupy B. Dzięki tak bogatemu wnętrzu olejek z tego zioła ma szerokie właściwości zdrowotne i pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim wzmacnia odporność (działając profilaktycznie przy infekcjach górnych dróg oddechowych) oraz pomaga przy leczeniu infekcji i przeziębień. Skutecznie walczy z grzybami Candida albicans (wywołujących kandydozę – chorobę skóry, błon śluzowych i paznokci). Stymuluje prawidłową pracę układu pokarmowego, łagodzi stres i problemy z zasypianiem, pomaga w odchudzaniu (poprzez ograniczenie gromadzenia się warstwy tłuszczu pod skórą) oraz zmniejsza ryzyko rozwoju pasożytów. Istotną jego właściwością jest także umiejętność zwalczania bakterii tj. E.Coli czy Salmonella, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu oraz Helicobacter pyroli, która powoduje powstawanie wrzodów.

oregano-oil

Jak długo można stosować olejek z oregano?

Olej oregano można stosować przez określoną ilość czasu, która jest zależna od rodzaju produktu, jaki kupimy. Bardzo ważne jest także, aby nie przekraczać dziennej zalecanej przez producenta dawki. W przypadku kapsułek będzie to jedna dziennie spożywana najlepiej w trakcie posiłku. Kuracja tak przyjmowanym preparatem powinna trwać ok. dwóch miesięcy (czyli 60 dni). Podobnie jest w przypadku stosowania kropli, należy jednak pamiętać, aby przyjmować je rozcieńczone najlepiej podawać w oliwie, na miodzie lub cukrze, gdzie 5 kropel oregano należy dobrze rozmieszać i w takiej postaci można pić je nawet dwa razy dziennie. Nieprzekraczanie dziennej dawki oraz stosowanie ciągłe około dwóch miesięcy pozwala na wzmocnienie zdrowia oraz ochrania przez bakteriami i grzybami. Kurację taką można oczywiście powtarzać, ale jej częstotliwość jest kwestią mocno indywidualną.

Jaki olejek z oregano wybrać?

Stojąc przed wyborem dobrego olejku z oregano warto skupić się na jego składzie. Każdy taki olejek będzie posiadał oprócz wyciągu z liści oregano także oliwę z oliwek – to w przypadku kropli. Olejek w postaci kapsułek natomiast oprócz oleju z oregano ma w swoim składzie także nieco wody oczyszczonej, glicerynę i żelatynę (potrzebną jako otoczka kapsułki). Ważne, aby byli to certyfikowani producenci, wtedy zwartość procentowa oregano w produkcie będzie równała się temu, co jest napisane na opakowaniu, a w przypadku suplementów diety wątpliwego pochodzenia niestety nie zawsze tak jest. Właściwie każda forma tego olejku jest dobra, a jej wybór zależy od indywidualnego podejścia osoby kupującej, gdyż to ona decyduje w jakiej formie najwygodniej będzie jej przyjmować ten suplement diety. Producenci proponują go zazwyczaj w produktach gotowych z 20% stężeniem olejku z oregano, albo w postaci kapsułek jak to proponuje firma Swanson.

26852960_2001308026778976_2111639477_o

Olejek z dzikiego oregano – najważniejsze właściwości zdrowotne
4.9 (98%) 10 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *