Naturalne zioła na alergię, które warto znać!

Alergia to współcześnie dość częsta dolegliwość. Z internetowych źródeł można wyczytać, iż na alergię cierpi pół świata. Nieco bardziej dokładne dane (badania ECAP z 2008 roku) podają, iż objawy alergiczne ma 40% badanych Polaków, co plasuje Polskę w czołówce krajów europejskich. Ponadto objawy alergiczne częściej występują także u osób mieszkających w miastach, niż na wsi. Jest to spory odsetek zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z alergią trzeba sobie, więc jakość radzić. Oprócz leków hamujących objawy alergii czy tzw. odczulania warto zainteresować się także naturalnymi metodami, czego przykładem może być leczenie alergii domowym sposobem poprzez zioła rosnące na wyciągnięcie ręki.

rumianek

Co to jest alergia?

Alergią nazywamy niewłaściwą reakcję organizmu na czynnik, który w zasadzie nie jest dla nas groźny. Dzieje się tak, gdyż układ odpornościowy człowieka w procesie alergicznym odbiera niegroźne substancje, jako zagrażające organizmowi. Gdy taki czynnik je pojawi organizm „chce” je wydalić i pojawia się katar, kaszel, wysypka, trudności w oddychaniu a nawet wstrząs anafilaktyczny. Samo słowo alergia jest zlepkiem dwóch greckich wyrazów, z których pierwszy człon allos oznacza „inny”, natomiast drugi ergos „reakcja”.

Czym są alergeny i roztocza?

Uznawane przez organizm „groźne” dla niego czynniki to alergeny. Są to właśnie substancje wywołujące alergię, których liczba z roku na rok rośnie, powodując jednocześnie wzrost zachorowań. Do najczęściej występujących alergenów należą: pyłki roślin, sierść zwierząt (np. u takich z terrarium, z klatki lub u psa), zarodniki grzybów pleśniowych, wełna, pierze a także roztocza.

Te ostatnie znajdują się dosłownie wszędzie: w domu i w mieszkaniu, skąd mogą pochodzić najczęściej z materaca, z pościeli, z pluszaków i maskotek, a dywanów, firan, ubrań itp. Czym są właściwie te wszędobylskie roztocza?

Należące do rzędu pajęczaków mikroskopijne (mogą mieć nawet do 3 cm zwierzęta), które świetnie przystosowały się do życia w różnych środowiskach, tj. kurz domowy, gleba. Niektóre z nich są pasożytami, inne drapieżnikami, a jeszcze inne mogą przenosić choroby. Ciekawostką jest, iż w jednym milimetrze sześciennym mogą znaleźć się nawet 4 rodzaje roztoczy, a w ogóle żyje ich ok. 45 tysięcy gatunków.

Gdzie jesteś narażony na kontakt z roztoczami?

Przede wszystkim w domu, we wspomnianym już kurzu, który jest właściwie wszędzie. Roztoczy kurzu osiadając wraz z kurzem na meblach, podłodze, ubraniach itp. mogą atakować z każdej strony. Ciężko się więc przed nimi uchronić. Bez względu na to czy jesteśmy w domu, w pracy, w miejscu publicznym, nawet na dworze kontakt z nimi jest nieunikniony, bo przecież nosimy je także na ubraniach. Alergicy na roztocze muszą więc radzić sobie w inny sposób.

Jak się pozbyć roztoczy naturalnymi sposobami?

Pozbycie się roztoczy można podzielić na dwa sposoby. Można bowiem się dowiedzieć, jak pozbyć się alergii na roztocza lub jak pozbyć się roztoczy z łóżka czy dywanu. W tym pierwszym przypadku taką alergię można wyleczyć za pomocą leków przeciwhistaminowych II generacji (np. bilastyna) lub za pomocą odczulania, czyli alergenowej immunoterapii swoistej (podawanie podskórne wzrastających dawek w jednakowych odstępach czasu).

Walka z samym roztoczem jest natomiast bardzo trudna. Całkowicie pozbyć się ich nie można, a można jedynie zminimalizować ich występowanie poprzez regularne wietrzenie (głównie zimą), częste pranie dywanów, tapicerki i kanap oraz częste sprzątanie wilgotną ściereczką.

Najprostszym sposobem na to, jak pozbyć się roztoczy z dywanu jest po prostu pozbycie się go. Jednak z kanapy, łóżka czy mebli nie da się już zrezygnować. Innymi metodami jest rozpylanie preparatu chemicznego w postaci aerozolu na roztocza lub ozonowanie powietrza w mieszkaniu. Istnieją także naturalne sposoby pozbycia się roztoczy, a których można wymienić ekologiczny domowy preparat do usuwania kurzu z mebli, który łatwo przygotować mając pod ręką: filiżankę wody, do niej wlać ćwierć filiżanki octu, dodać 2 łyżeczki oliwy oraz 15 kropel olejku rycynowego.

Osobiście dodaję jeszcze kilka kropel olejku eterycznego z Drzewa Herbacianego, Goździkowego albo Pichtowego. Mają one substancje paraliżujące roztocza przez co wzmacniają istotnie działanie likwidujące roztocza. Takim preparatem można przecierać miejsca, gdzie gromadzą się roztocza skutecznie ograniczając ich występowanie i ponowne się namnażanie.

Bardzo ważna, a w zasadzie można powiedzieć że najważniejsza w pozbywaniu czy też ograniczaniu ilości roztoczy w domu jest oczywiście profilaktyka polegająca na ograniczaniu źródeł występowania roztoczy czyli takich elementów jak dywany, firanki, koce, tapicerowane kanapy i fotele.

Roztocza w tego typu elementach mają idealne miejsce do rozwoju i namnażania się. Samo pranie elementów pościeli, a także ubrań również eliminuje większość roztoczy, jednak nie eliminuje ich całkowicie. Dodawane do prania środki antyalergiczne również istotnie redukuje alergeny roztoczy.

Prasowanie pościeli i ubrań w wysokich temperaturach najlepiej z udziałem pary wodnej daje kolejny mocny sposób eliminowania roztoczy z materiałów. Należy pamiętać o fakcie, że wilgoć sprzyja namnażaniu się roztoczy podobnie jak temperatura powyżej 20 stopni.

Tak więc przy dużych mrozach można skorzystać z tego wystawiając pościel na działanie mrozu, który z pewnością nie pomoże w egzystencji roztoczy.

nawlosc

Zabij suchą parą roztocza i alergeny

Czy słyszałeś o parowych urządzeniach czyszczących, parownicach? Nie są tanie, ale są bardzo skuteczne i nierzadko wykorzystywane przez firmy sprzątające do czyszczenia dywanów czy tapicerek.

Pan Robert Szacherski z Multi-Matic.pl dokładnie opisał proces walki z roztoczami w swoim wpisie: https://multi-matic.pl/pozbywanie-sie-alergenow-pomoca-suchej-pary/

Sekretem jest to, że temperatura samej pary będzie wykonywać czyszczenie i niszczenie roztoczy. Dobrym sposobem, aby to zobrazować jest wyobrażenie sobie czyszczenie wrzącą wodą, ale bez nadmiernej wilgoci.

Wyniki czyszczenia parowego są naprawdę skuteczne o czym miałem okazję się wielokrotnie przekonać.

Jakie parownice do walki z roztoczami?

TOP1 – Parownica profesjonalna Elis 4 bar Tecnovap
parownica elis 4 bar

TOP 2 – Parownica profesjonalna Evo Blue 24/7 6 bar Tecnovap

 parownica evo blue 24/7 6 bar
Bardzo skuteczne są także parownice przemysłowe, które można zamówić tutaj.

Ranking najlepszych ziół do walki z alergią

Lista ziół wspomagających walkę z alergią jest dość długa, ale warto wymienić najbardziej znane i popularne. Łagodzą one przede wszystkim dolegliwości związane z nieżytem nosa, stanem zapalnych spojówek czy łzawieniem oczu i wysypką skórną. Jest to czarnuszka siewna, z której olej można kupić w sklepach zielarskich lub aptekach. Jeżeli chodzi o Czarnuszkę to stosujemy ją w postaci oleju z czarnuszki spożywając ok 2 łyżeczek na dobę a dla dzieci 1 łyżeczkę.

Kolejne zioło to Tarczyca bajkalska dostępna w postaci suszu z korzeni do naparów także w sklepach zielarskich. Można również wymienić pachnotkę zwyczajną występującą w suplementach diety lub wiesiołek dwuletni w postaci oleju czy czystek, rumianek, pokrzywa i nawłoć. Oczywiście ostra alergia musi być leczona farmakologicznie, jednak wspomniane zioła w przypadkach lżejszych mogą pomóc OGRANICZAĆ alergię, a nawet wyeliminować jej objawy.

Najprostszą metodą zastosowania ziół jest stosowanie naparów. Taki napar na przykład z Nawłoci, Rumianku czy Pokrzywy przygotowujemy z jednej łyżki na pół litra wody (parzymy przez około 7 minut i odcedzamy) i pijemy od 1 do 3 szklanek dziennie przez około 2 tygodnie i obserwujemy działanie. Wiele ziół występuje także w łatwych do przyjęcia formie kapsułek zawierających ekstrakty lub zmielone zioło, a także kapsułki wegetariańskie zawierające np. olej z czarnuszki. Osobiście zarówno rumianek jak i pokrzywę oraz nawłoć zbieram sama, ale wszystkie z nich możecie kupić w moim sklepie internetowym MojaNatura.pl a także w sklepie stacjonarnym w Dębicy.

Naturalne zioła na alergię, które warto znać!
4.5 (90%) 2 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *