Morszczyn – właściwości i zastosowanie.

Morze to z punktu widzenia ludzkiego zdrowia źródło wielu dobroczynnych substancji. Nie trzeba ich szukać np. w odległym Morzu Martwym – obfituje w nie również nasz rodzimy Bałtyk. Dziś podejmę temat morszczynu, zaliczanego do brunatnic glonu, który rośnie m.in. w wodach właśnie Morza Bałtyckiego czy Morza Białego. Morszczyn z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu schorzeń układu krążenia oraz w kuracjach odchudzających. Jak jeszcze wykorzystujemy dziś ten skarb morza? Co warto o nim wiedzieć, nim zdecydujecie się wprowadzić go do swojej diety?

Kiedy będziecie nad Bałtykiem, podczas spaceru brzegiem morza zwróćcie uwagę na kawałki płaskich, brązowych glonów z charakterystycznymi pęcherzykami powietrza o kształcie owalu. To właśnie morszczyn. Dawniej wraz w innymi gatunkami roślin i glonów tworzył wielogatunkowe, podwodne łąki w Zatoce Puckiej, jednak współczesna działalność człowieka (turystyka, agresywna gopodarka) sprawiła, że morszczyn zaczął zanikać. Dziś coraz trudniej znaleźć go w polskich wodach.

wsghg
Dlaczego morszczyn jest dobry dla naszego zdrowia? Bo zawiera związki jodu (od 0,05 proc. do nawet 3,5 proc.), a więc pomaga leczyć niedoczynność tarczycy. A że jod wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, spożywanie morszczynu poleca się osobom na diecie odchudzającej. Poza tym morszczyn leczy nadciśnienie tętnicze i miażdżycę.

Różnorodne preparaty na bazie morszczynu służą też profilaktycznemu uzupełnianiu mikroelementów w organizmie. Morszczyn dodaje się do mieszanek ziołowych w postaci odsolonych i wysuszonych plech. Muszą one zawierać przynajmniej 0,1 proc. jodu. Poza tym takie mieszanki dostarczają magnezu, miedzi, manganu, potasu, siarki, chloru i wielu innych mikroskładników. Znajdziemy w nich witaminy A, B1, B2 i C.

Do czego wykorzystuje się suszony morszczyn? Do sporządzania naparów zarówno do picia, jak i użytku zewnętrznego. Kąpiele w morszczynie przyspieszają gojenie ran (dzięki działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym) oraz łagodzenie bólów reumatycznych i artretycznych.

Co ciekawe, z morszczynu można pozyskiwać naturalną substancję żelującą, która zastępuje odzwierzęcą żelatynę. Jest to możliwe dzięki alginianom, czyli solom kwasu alginowego, które w roztworach wodnych stają się lepkie i mogą wytwarzać żele. Galaretki i desery na bazie „żelatyny” z alg to zatem doskonały wybór dla wszystkich wegan.

swansonMorszczyn znajdziemy nie tylko w produktach spożywczych, ale i w naturalnych kosmetykach. Dodaje się go m.in. do mydła. Kosmetyki z morszczynem działają oczyszczająco, nawilżająco (dzięki wspominanym zdolnościom wiązania wody) oraz ujędrniająco. Preparaty z jego dodatkiem ponadto wspomagają wspomniane już odchudzanie – morszczyn ujędrnia bowiem skórę, rozbija cellulit, rozjaśnia rozstępy.

Jednym z godnych polecenia preparatów zawierających morszczyn jest Bladderwrack extract marki Swanson. To suplement zawierający ekstrakt morszczynu pęcherzykowatego, który dostarcza łatwo przyswajalne związki jodu oraz selen. Naprawdę warto stosować suplementację takimi preparatami, bo jod i selen to pierwiastki deficytowe w naszej diecie, a niezbędne do utrzymania prawidłowego zdrowia.

Czy macie doświadczenia z morszczynem? Stosujecie kapsułki, czy parzycie bezpośrednio suszone liście? Udaje się Wam znieść ich intensywny smak i zapach? Piszcie!

Czekam i pozdrawiam,
Agnieszka W.

Morszczyn – właściwości i zastosowanie.
5 (100%) 3 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *