Jak odstraszyć komary? – Metody naturalne.

Komary! Walka z nimi powraca jak bumerang każdego roku. Tym razem komary zaatakowały ze zdwojoną siłą – sprzyjają im warunki pogodowe, jakie mamy tegorocznej wiosny (gorąco i wilgotno). Kto rozpoczął już sezon grillowo-ogniskowy, ten zapewne na własnej skórze (dosłownie!) się o tym przekonał. Szczęśliwi ci, których komary z reguły omijają szerszym łukiem niż resztę ludzi. Najgorzej mają zaś te osoby, o którym się mówi, że mają „słodką krew” – komary lgną do nich wyjątkowo intensywnie. Na szczęście komary to nie wiatraki i w walce z nimi nie musimy być skazani na porażkę. Zwłaszcza, jeśli jesteś po stronie natury i unikasz chemii w swoim otoczeniu.

Na początku musimy sobie uświadomić, co tak naprawdę przyciąga do nas komary. Są to wydzielane przez naszą skórę dwutlenek węgla, kwas mlekowy, wilgoć potu oraz zapachy owoców. Wzmożony atak komarów możemy więc zauważyć podczas aktywności fizycznej pod chmurką oraz w sytuacji, gdy użyliśmy wcześniej perfum z owocowymi nutami. Woń ludzkiego potu bardzo silnie uzależniona jest od pożywienia, którym się karmimy. Niektóre składniki powodują nasilenie wydzielania kwasu mlekowego, tak atrakcyjnego dla komarów. Takie działanie mają np. produkty bogate w potas, a więc pomidory, ziemniaki, banany.

mosq2
Co natomiast odstrasza komary? Przede wszystkim olejki eteryczne! Mogłoby się wydawać, że blisko im do perfum, ale w przeciwieństwie do nich, wcale komarów nie kuszą. Najpopularniej stosowanymi olejkami przeciwko komarom są:

– olejek z trawy cytrynowej, który odstrasza także inne natrętne insekty (muchy, drobne muszki lgnące do posiłków spożywanych w plenerze);

– olejek eukaliptusowy, a zwłaszcza ten pozyskiwany z eukaliptusa cytrynowego (Eucalyptus citridora);

– olejek paczulowy;

– olejek goździkowy;

– olejek cedrowy;

– olejek z mięty pieprzowej;

– olejek z geranium;

– olejek z lawendy;

– olejek z kopru włoskiego;

– olejek z tymianku;

– olejek z bazylii.

mosq3
Ponadto właściwości odstraszające komary mają niektóre olejki (nie perfumy!) owocowe: z cytryny i pomarańczy. Tych jednak raczej Wam nie polecam – olejki z cytrusów w kontakcie ze słońcem działają silnie uczulająco.

Jak stosować olejki, by skutecznie zniechęcały komary?

Teoretycznie można by posmarować skórę jednym wybranym olejkiem (a raczej jego roztworem), ale lepiej przygotować sobie mieszankę. Nie wszystkie komary są przecież takie same i nie każdy będzie reagował tak samo na różne olejki.

Na początku przygotowujemy sobie wybrany olej roślinny, który stanowić będzie bazę naszego preparatu. Powinien być to olej zachowujący stabilność w różnych warunkach, zwłaszcza pod wpływem zróżnicowanej temperatury. Mogą to być: olej słonecznikowy, z pestek winogron, jojoba, sojowy lub migdałowy. Dodajemy do niego tyle olejku eterycznego, by otrzymać 5-10-procentowy roztwór. Oznacza to, że na dwie łyżki oleju roślinnego należy użyć od 10 do 20 kropel olejku eterycznego.

Proponuję Wam przepis, w którym wykorzystamy trzy różne olejki eteryczne i otrzymamy w sumie ok. 110 ml produktu końcowego. Oto potrzebne składniki. Wszystkie znajdziecie w naszym sklepie.

olejek-eteryczny-z-paczuli-5ml-aromatikaolejek-geraniowy-10ml-etjaolejek-eteryczny-koprowy-10ml-aromatika– 100 ml wybranego oleju roślinnego,

– 30 kropli olejku z trawy cytrynowej,
– 30 kropli olejku eukaliptusowego,
– 30 kropli olejku goździkowego.

Składniki wystarczy dokładnie ze sobą wymieszać i przelać do buteleczki z ciemnego (koniecznie) szkła, szczelnie zamykanej. Przed użyciem zawsze dokładnie wstrząśnijcie gotową mieszaniną, gdyż może dochodzić do fragmentacji olejków i nośnika. Oczywiście zanim przystąpicie do domowej produkcji, przeprowadźcie prosty test skórny, dzięki któremu przekonacie się, czy któryś z olejków eterycznych nie powoduje u Was reakcji alergicznych. Jak wykonać taki test, pisałam w poprzednim artykule. Olejkiem należy smarować wybrane miejsca na skórze (np. te, które komary lubią atakować szczególnie) co kilka godzin, przez cały czas pobytu na świeżym powietrzu.

mosq4

Niektórzy przygotowują także środki odstraszające komary na bazie alkoholu. Ja tego sposobu nie polecam i nie stosuję, bo alkohol i słońce to kiepskie połączenie. Taki preparat pod wpływem promieni UV może zostawiać nieestetyczne plamy na skórze.

Jeśli wypróbujecie mój sposób na komary, koniecznie dajcie mi o tym znać. Życzę Wam jak najwięcej dni z piękną pogodą i w związku z tym udanego czasu spędzonego na świeżym powietrzu – na spacerach po lesie, pikników na polanie, biwaków nad jeziorem. Niech wypoczynku nie zakłócają Wam komary!

Z pozdrowieniami – Agnieszka W.

Jak odstraszyć komary? – Metody naturalne.
5 (100%) 3 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

2 komentarze

  1. Jeśli masz taką możliwość to wypróbuj wrotycz. Ja zeszłego lata nazbierałem na łące i ususzyłem sobie trochę na zapas. Ostatnio zrobiłem z niego mocny napar i wtarłem w skórę przed bieganiem po (mocno „zakomarzonym”) lesie. Nie wiem za bardzo co sądzić, bo komarów było tak dużo, że właściwie ciężko powiedzieć, czy mnie „widziały” czy nie. Do tego dochodzi upalna temperatura i ja cały oblany potem. Muszę kiedyś przetestować w bardziej „cywilizowanych” warunkach.

    Post a Reply
  2. ja robię mgiełki z olejkami – do buteleczki 100 ml z atomizerem woda plus 10 kropki olejku goździkowego.. pryskam skórę lub ubranie.. pachnie się wprawdzie, jak ciasteczko, ale komary dają spokój

    Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *