Jak uchronić się przed kleszczami?

Lato to nie tylko przyjemnie słoneczna pogoda i wypoczynek na świeżym powietrzu. To także zagrożenie, jakie niosą ze sobą kleszcze. Najgorsze jest to, że wcale nie trzeba być częstym gościem lasu, aby narazić się na atak kleszcza. Równie dobrze może zaatakować nas w parku, a nawet na podwórku przed domem. Mimo dość niskich temperatur minionej zimy, kleszczy jest teraz wyjątkowo dużo i musimy bronić przed nimi zarówno siebie, jak i swoich pupili. Grozi nam przecież zarażenie boreliozą. Jak się zabezpieczać, by maksymalnie ograniczyć ryzyko złapania kleszcza? Co robić, gdy zauważymy u siebie jednego z nich?

Czy znane ci prawdy o kleszczach to aby na pewno prawdy?

Na początku jednak rozprawmy się z mitami na temat kleszczy i boreliozy. Po pierwsze, kleszcze nie żyją wyłącznie w lasach i na terenach wiejskich. Jest ich naprawdę dużo na terenach zielonych w miastach, można się z nimi zetknąć nawet na własnym ogrodzie, jeśli mieszkamy z dala od centrum, a okolica jest dość czysta. Jeszcze do niedawno sądzono, że kleszcze przebywają przede wszystkim na liściach paproci, dziś natomiast wiemy, że ich naturalnym środowiskiem bytowania jest każde lekko wilgotne, porośnięte roślinnością miejsce, najlepiej, jeśli występują tam gryzonie (kleszcze chętnie atakują myszy). Wcale nie trzeba przedzierać się przez wysokie zarośla albo rozkładać się z piknikiem wśród gęstych leśnych traw. Kleszcze są przebiegłe i atakują na ścieżkach, po których często uczęszczają ludzie i zwierzęta. Wskakują na ofiarę z wysokości maksymalnie 1 metra (wcale nie z koron drzew) w momencie, gdy ta ociera się ciałem o źdźbła i gałązki.

Innym mitem na temat kleszczy jest ten związany z ich „ulubionymi” kolorami. Kleszcze są ślepe, więc nie ma żadnego znaczenia, jak ubierzemy się na spacer po lesie. Dawne przekonanie, że do lasu lepiej zakładać ciemne ubrania, nie ma zatem żadnego uzasadnienia. Uwaga! Kleszcze zdecydowanie częściej łapią nasze pupile. Psy i koty uwielbiają przecież buszować po leśnych zaroślach, polach, łąkach…

IMG_0204[1]

Fakty i mity o boreliozie

Jeśli chodzi zaś o boreliozę, jest to ciężka choroba i nie wolno nam bagatelizować tego zagrożenia. Z drugiej strony musimy pamiętać, że w naszym kraju nosicielami krętka boreliozy jest tylko około 30 procent kleszczy. Nie oznacza to, że mamy ignorować kleszcze, tylko nie wpadać w panikę, gdy zostaniemy zaatakowani. Bardzo szkodliwym mitem o boreliozie jest mit o szczepionce przeciwko tej chorobie. Nie istnieje taka szczepionka! Możemy zaszczepić się jedynie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Pewnie czekacie, kiedy napiszę coś o czasie, który mija między ukąszeniem, a zakażeniem. Samo ugryzienie nie oznacza, że od razu zachorujesz. Żeby złapać boreliozę, kleszcz musi pozostawać w skórze minimum 24-48 godzin. To dlatego tak ważne jest, by zawsze po powrocie z podwórka, ogrodu, lasu (czyli terenów gęsto porośniętych roślinnością, trawami, krzewami) dokładnie obejrzeć całe swoje ciało i sprawdzić, czy nie przyczepił się do nas kleszcz. Przed kleszczami, które nie zdążyły się jeszcze wczepić w skórę, uchroni nas wzięcie prysznica. Jeśli nie pozwolimy kleszczowi zostać z nami dłużej, jesteśmy bezpieczni.

Mam kleszcza! Co robić?

Znalazłeś u sobie kleszcza? Spokojnie – najpierw zapoznaj się z techniką prawidłowego usuwania intruza. Nie działaj impulsywnie, bo możesz wyciągnąć kleszcza tylko częściowo, a to nie uwoli cię przed zachorowaniem. Kleszcza nie wolno:

– wykręcać,
– szarpać na boki,
– przypalać,
– smarować masłem/tłustymi kremami/jakimikolwiek innymi specyfikami.

Istnieje tylko jeden właściwy sposób postepowania z kleszczem. Należy usunąć go pęsetą, łapiąc dokładnie nad skórą, poprzez zdecydowane pociągnięcie w górę. Kiedy już wyrwiesz kleszcza, sprawdź, czy na pewno żadna jego część nie została w skórze. Następnie dokładnie umyj dłonie i zdezynfekuj miejsce po kleszczu spirytusem salicylowym. Przez najbliższy miesiąc codzienne sprawdzaj, czy ranka nie zmienia niepokojąco wyglądu. Rumień o średnicy mniej więcej 5 cm może pojawić się po pierwszym lub drugim dniu od ukąszenia, ale może też wystąpić nawet do trzech tygodni później! Takie zaczerwienienie nie swędzi. Jeśli pojawia się od razu po wyjęciu kleszcza, to znak o reakcji alergicznej na ukąszenie.

Ślad po kleszczu

Ślad po kleszczu

Następnym razem bądź mądrzejszy

A jak chronić się przed ukąszeniami w przyszłości? Przede wszystkim nie odkrywaj nadmiernie ciała, gdy wybierasz się do parku i lasu. Powinieneś mieć na sobie coś z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami i zakryte buty. Jeśli zamierzasz zbierać jagody czy grzyby, a więc często się schylać, przed wyjściem z domu weź też coś na głowę, np. kapelusz z rondem, które osłoni twój kark.
Stosuj też naturalny preparat odstraszający kleszcze. Kup sobie olejki eteryczne, których kleszcze nie tolerują (wybierz z następujących: , cytronelowy, z paczuli, cytrynowy, miętowy, goździkowy, żywotnikowy, lawendowy) i smaruj nimi wybrane miejsca na ciele (w zgięciach łokci, pod kolanami, brzuch). Możesz też spryskać się domowym olejkiem, przepis na który podawałam w artykule poświęconym odstraszaniu komarów.

Poza tym możesz ograniczyć liczbę kleszczy w swoim otoczeniu, jeśli przed domem i w ogrodzie posadzisz nieco kocimiętki. Twój mruczący pupil będzie wniebowzięty, a kleszcze będą trzymały się od was z daleka, bo nie lubią zapachu kocimiętki. Z podobną skutecznością działają zioła takie jak mięta, rozmaryn, bazylia. Kleszcze nie przepadają też za wrotyczem i piołunem).

Mam nadzieję, że mimo wszystko tego lata nie będziecie musieli martwić się kleszczami. Życzę wam jak najwięcej przemiłych chwil w plenerze i ani jednego zbędnego insekta w pobliżu! (Warto mieć też świadomość że jeżeli dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, to po jego wyciągnięciu możemy zawsze odesłać go do badania i stwierdzić czy dany osobnik jest nosicielem krętka borelii. Wtedy będziemy o krok do przodu i nie będziemy zamartwiać się niepewnością. Sama osobiście zlecałam takie badanie kleszcza którego miałam na sobie i jego wynik na borelię był negatywny 🙂

Link do laboratorium: http://www.amplicon.pl/

Agnieszka W.

Jak uchronić się przed kleszczami?
5 (100%) 5 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *