Gorczyca – właściwości i zastosowanie.

Gorczyca to nie tylko przyprawa, która znalazła szerokie zastosowanie w kuchni. To także zioło, którego właściwości zdrowotne od lat docenia się w medycynie. Z jej właściwości i leczniczego działania mogą skorzystać zwłaszcza osoby zmagające się z bólami reumatycznymi. Powstające z nasion tej rośliny tzw. poduszki gorczycowe łagodzą bowiem nieprzyjemne dolegliwości. Jak na organizm działa gorczyca?

Gorczyca to roślina z rodziny kapustowatych. Nasiona niektórych gatunków z tej rodziny znalazły zastosowanie jako przyprawa oraz surowiec do wyrobu musztardy, a także – ze względu na właściwości zdrowotne – jako środek leczniczy w medycynie naturalnej. Już Sumerowie wykorzystywali zdrowotne działanie gorczycy, lecząc nią zatrucia grzybami i uśmierzając bóle zębów czy brzucha. Z kolei starożytni Grecy i Rzymianie uważali gorczycę za afrodyzjak.

GORCZYCA3
Nasiona białej gorczycy zawierają 15-18 proc. śluzu w skórce i dzięki temu po zjedzeniu tworzą warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka. Tym samym zmniejszają stan zapalny, łagodzą bóle żołądka i chronią go przed podrażnieniem. W związku z tym wodny wyciągi z nasion gorczycy białej stosuje się w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak stany zapalne żołądka i jelit, nadkwasota, wrzody. Nasiona gorczycy białej Sinapis albae zawierją także glukozynolat synalbinę w ilości do 2,5%. Enzymatyczna hydroliza synalbiny uwalnia eteryczny olejek gorczycowy, który w tradycyjnej fitoterapii był składnikiem maści, mazideł rozgrzewających skórę i wygrzewających.

Z kolei całe nasiona, przyjęte w o niewielkiej ilości, pęcznieją w przewodzie pokarmowym, spulchniają masy kałowe w jelicie grubym i wywołują łagodny efekt przeczyszczający, dlatego są sprawdzonym środkiem na zaparcia.

Współczesna fitoterapia poleca stosowanie w bólach reumatycznych także olejku gorczycowego, który jest otrzymywany z nasion gorczycy czarnej. Jednak sam olejek gorczycowy ma działanie zbyt silne i powoduje powstawanie pęcherzy martwiczych na skórze, dlatego stosuje się go w postaci 2-procentowego roztworu spirytusowego, wchodzącego w skład różnych mazideł, np. w połączeniu z olejem kamforowym i olejkiem terpentynowym, które można wcierać nie tylko w bólach reumatycznych, lecz także w nerwobólach. Znanym środkiem używanym w celach wygrzewających w krajach wschodnich są plastry gorczycowe stosowane miejscowo w miejsca w których występują problemy reumatyczne i bólowe. Poza tym spotyka się także pasy, opaski, poduszki, materac gorczycowy, a nawet skarpety gorczycowe.

GORCZYCA1

W tym wpisie o gorczycy chciałam Wam tylko zasygnalizować temat, ale warto szerzej zainteresować się związkami siarkowymi, występującymi między innymi w nasionach gorczycy Białej, a których doskonałym źródłem są niemal wszystkie rośliny kapustne.

W miarę możliwości korzystajcie na co dzień z szerokiego spektrum działania tych specyficznych roślinnych związków.

Pozdrawiam,

Agnieszka W.

Gorczyca – właściwości i zastosowanie.
5 (100%) 2 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *