Domowe sposoby na zaparcia – Skuteczna recepta

Nie zastanawiamy się zbyt długo na co dzień o potrzebach fizjologicznych. Po prostu automatycznie, bez wgłębiania się w temat, wykonujemy je i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie są ważne, aby móc normalnie funkcjonować w każdej sferze życia.

Jedną z takich czynności, których nie zaspokajanie może utrudnić życie jest wypróżnianie się, a właściwie zaparcia. Mogą one dotknąć każdego, kto nieprawidłowo się odżywia. Dobrze jest wtedy wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i co na zaparcia najlepiej stosować. Warto znać zatem domowe sposoby na zaparcia po to, aby wiedzieć, co należy mieć pod ręką w czasie zatwardzenia. Czasami jednak dieta na zaparcia nie pomaga, wtedy jest to sygnał poważnej choroby i nie należy go lekceważyć.

Czym jest zaparcie?

Zdrowo funkcjonujący organizm człowieka powinien wydalać co najmniej raz, dwa razy dziennie (dopuszczalna częstotliwość, która także jest w granicach normy to minimum dwa razy na tydzień). Ilość przyjmowanych pokarmów w ciągu dnia powinna po przetworzeniu w układzie pokarmowym być wydalana w odpowiedniej ilości. Jeśli jednak normalnie jemy a nie wydalamy, to sygnał, że coś jest nie w porządku. Wtedy właśnie mówimy o zaparciach lub zatwardzeniu. Kał zalega w naszym jelicie grubym i powoduje przedostawanie się toksyn do organizmu, co niesie za sobą dużo groźniejsze skutki. Inną definicją zaparcia jest nagła zmiana w częstotliwości oddawania stolca oraz trudność w jego oddawaniu. Kiedy dotykają nas takie uporczywe zaparcia warto mieć sprawdzone sposoby na zatwardzenie.

Przyczyny i objawy zaparć

Podstawowe przyczyny zaparć to m.in.:
– zbyt mała ilość błonnika w diecie,
– zbyt mała ilość płynów w diecie (szczególnie wody),
– siedzący tryb życia (mało ruchu, aktywności fizycznej),
– podeszły wiek (zaparcia u osób starszych),
– ciąża (szczególnie zaawansowana to częste zaparcia w ciąży),
– niedojrzały układ pokarmowy (zaparcia u niemowlaka),
– zaburzenia czynnościowe jelita grubego (głównie u kobiet),
– nadużywanie środków przeczyszczających.

 

Na zaparcia mają również wpływ inne czynniki: mechaniczne (hemoroidy, blizny, niedrożność jelit), toksyczne (alergia na białko, zatrucie ołowiem), czynnościowe (choroby gorączkowe, u osób obłożnie chorych), psychiczne (bardzo duży stres, depresja), metaboliczne (cukrzyca, niedoczynność tarczycy) oraz połączenie z niektórymi lekami (np. moczopędnymi, z żelazem).

Jeszcze jednym istotnym czynnikiem jest lekceważenie uczucia parcia, co prowadzi do zaburzeń odruchu defekacyjnego i powoduje zaparcia. Przyczyny są więc różne, natomiast objawy bardzo do siebie podobne. To najczęściej uczucie pełności i rozpierania, wzdęcia, brak apetytu, mdłości, odbijanie, zwroty głowy, utrata masy ciała, a nawet krew lub śluz w kale czy bóle brzucha w nocy – mogą powodować zaparcia. Objawy takie mogą występować pojedynczo lub kilka jednocześnie.

 

Jak sobie radzić z zaparciami?

Co stosować na zaparcia najlepiej? To przede wszystkim odpowiednia dieta na zaparcia, dzięki której taki problem nie powinien się pojawić (oczywiście wykluczając bardziej skomplikowane przyczyny). Zła dieta jest bowiem najczęstszym czynnikiem powodującym zaparcia u dzieci, u dorosłych czy osób w podeszłym wieku. Najbardziej skuteczne mogą się okazać domowe sposoby na zatwardzenie, które wypierają tabletki na zaparcia czy nawet priobiotyk na zaparcia.

Optymalne działanie ma herbata na zaparcia, szczególnie Herbata Mitra oraz zioła na przeczyszczenie czy środek na zaparcia. Należy jednak pamiętać, aby nie nadużywać tych ostatnich, gdyż przedawkowane mogą nie tyle co nie pomagać, ale dawać także odwrotne skutki. Ważne jest także wprowadzenie odpowiedniej ilości ruchu do naszego codziennego trybu życia – mogą to być nawet spacery na świeżym powietrzu.

Oczywistym powinno być, iż pomimo stosowanej diety i ruchu, problem się nie rozwiązuje, należy udać się do lekarza, który znajdzie inny powód zaparcia. Leczenie może niekiedy okazać się konieczne, ale leczenie przyczyn a nie tylko skutków przewlekłych zaparć.

Zaparcia w ciąży

Niestety kobiety w ciąży i to szczególnie w tej zaawansowanej, bardzo często są dotknięte problemem zaparć. Płód w macicy uciska na jelita a dodatkowo wysoki poziom progesteronu ma także wpływ na zatwardzenie. Kobieta musi wtedy wiedzieć, co jeść na zaparcia tak, aby nie zaszkodziło to dziecku. Co na zaparcia w ciąży szczególnie ma duży wpływ to na pewno także nieodpowiednia dieta, bo przyjmowanie tabletek czy środków na przeczyszczenie może okazać się niebezpieczne dla płodu.

I tutaj również domowe sposoby na przeczyszczenie mogą okazać się zbawienne. Picie siemienia lnianego na zaparcia, czy jedzenie śliwek i kapusty kiszonej powinno znacznie przyczynić się do rozwiązania tego problemu, a jednocześnie będzie bardzo zdrowe dla rozwijającego się dziecka.

Zaparcia u niemowlaka

W kolejnej grupie dość częstych trudnych zaparć są niestety niemowlaki. Zaparcia u noworodka to wynik niedojrzałego układu pokarmowego. Najczęściej pojawiają się u niemowlaków karmionych sztucznie, przy rozszerzaniu diety lub przy niewłaściwym składzie flory jelitowej. Odpowiedź na to co stosować na zaparcia u takiego maluszka może być dużym problemem. Przy sztucznym karmieniu jedynym wyjściem jest podawanie większej ilości wody, czy zmiana mleka na inne. Jeśli dziecko jest karmione piersią sprawa jest prostsza, gdyż to matka powinna zmienić dietę – jeść więcej warzyw, owoców czy ciemnego pieczywa.

Zaparcia u dzieci

Zatwardzenie u dziecka podobnie jak u osób dorosłych może być przyczyną nieodpowiedniej diety. Niestety dziecku bardzo często trudno wytłumaczyć, co powinno jeść i przekonać do składników, które nie powodują zatwardzeń. Dlatego istotne są w takich sytuacjach dobre sposoby na zaparcia oraz szybki sposób na zaparcia, gdyż dziecko często się niecierpliwi, a zatwardzenie może być u niego przyczyną chorób układu nerwowego i mięśniowego, celiakii, alergii pokarmowej czy niedoczynności tarczycy.

Coś na zaparcia co może pomóc u dzieci to na pewno zapewnienie ich większej aktywności fizycznej, podawanie większej ilości płynów, urozmaicenie diety o owoce i warzywa oraz ziarna (np. słonecznika) co pomaga na zaparcia. Domowe sposoby są przy dzieciach najbardziej skuteczne i warto mieć pod ręką w kuchni niezbędne składniki diety.

Co na zatwardzenie – dieta, zioła i tabletki

Wszystkie potrzebne składniki diety i to, co na zatwardzenie i co na przeczyszczenie jest ważne, można bez problemu dostarczyć przez pokarmy – potrzebna jest tylko wiedza na temat tego, co jest dobre na zaparcia i jakie są naturalne sposoby na zaparcia. Jest to przede wszystkim błonnik obecny w warzywach, pieczywie wieloziarnistym, owocach. Bardzo dobrze działają śliwki, kapusta kiszona, kefiry i maślanki, olej słonecznikowy, melasa oraz senes.

Sposób na zaparcia to także odpowiednie zioła na zaparcia, tj. sok z aloesu czy mieszanki herbat zawierające owoc jarzębiny, czarnego bzu, liść babki, jeżyny, pokrzywy, dzikiej mięty oraz jałowca.

Należy jednak pamiętać, że nie należy przesadzać z ilością i częstotliwością przyjmowania tych składników diety. Może bowiem dosięgnąć nas biegunka, a domowe sposoby na wypróżnienie mogą mieć odwrotny skutek i wcale nie pomóc na obstrukcję jelit. Co pomaga na zaparcia to także indywidualna sprawa i każdy sposób na zatwardzenie jest dobry, jeśli przynosi ulgę. Można także posiłkować się tabletkami, jednak z nimi trzeba uważać szczególnie. Bo to co powoduje zaparcia, to nie tylko dieta i zbyt mała ilość ruchu. Co jeść przy zaparciach to jedno, ale żeby dawki były odpowiednie to drugie.

zaparcia2

 

Domowe sposoby na zaparcia – Skuteczna recepta
4.7 (93.33%) 6 votes

Author: Agnieszka W.

Udostępnij post na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *